l У багатьох країнах працює кодекс з процедур банкрутства. Згідно йому майно банкрута, що виставляється на аукціон через біржі. На території України воно реалізується через УУБ sale.ueex.com.ua. Що стосується ситуації в країні в цілому, то в рейтингу Doing Business з 190 місць Україна займає 149 за пунктом «Рішення неплатоспроможності». Такою інформацією поділився Світовий банк в 2018 році.

l Таке місце Україна отримала з-за ряду негативних показників, які впливають на платоспроможність в країні. Один з них – процес проведення процедури банкрутства. Щоб отримати такий статус потрібно близько двох років. Крім цього на майно банкрутів ставилася висока вартість. У зв’язку з цим інститут банкрутства був визнаний неефективним.

l Вирішити проблему зміг новий кодекс, згідно з яким продавати майно банкрутів можна виключно через електронні аукціони. Найпопулярнішим став сервіс Prozorro.Sale, який реалізує об’єкти через майданчик УУБ sale.ueex.com.ua/filter/bankrupts-property.

l Кілька років тому вже почали запроваджувати таку систему, продаючи активи банків, які збанкрутували. Ця система працює через електронні торги і сьогодні. Організує їх Фонду гарантованих вкладів фізичних осіб. За кілька років продажу майна банків-банкрутів принесла фонду понад 13 мільярдів гривень. Вони здійснювалися виключно через аукціони системи Прозорро. Це говорить про те, що електронні торги мають високу ефективність. Вони дають можливість реалізувати майно банкрутів, а покупцям придбати їх за прийнятну ціну. Після того, як стало зрозуміло, що такий формат продажу має високу ефективність, було ухвалено рішення реалізовувати не тільки майна банків, а й інших підприємств.

Перед початком аукціону кредитори повинні порадитись і прийняти рішення за декількома пунктами:

  • стартова вартість майна банкрута;
  • опис лота, включаючи інформацію про те, що в нього входить;
  • крок з яких будуть робитися ставки;
  • витрати на утримання, збереження та процедуру продажу майна;
  • додаткова інформація про об’єкт, якщо вона є.

У випадку, якщо кредитори з якої-небудь причини не можуть дати відповідь по цих пунктах, то підставою буде служити судове рішення.

Майно банкрутів зазвичай має високу вартість, тому бажаючих на нього не так багато. У зв’язку з цим не завжди лот продається з першого разу. Іноді потрібно виставляти його знову і знову, при цьому кожен раз знижуючи ціну (виключно за погодженням з кредитором).

Сума, яка знадобиться для зберігання майна узгоджується між арбітражним керуючим і забезпеченим кредитором. У разі розбіжності відповідальність за прийняття рішення переходить суду.

Одне з основних переваг кодексу – це істотне скорочення термінів, які потрібні для повного завершення процедури банкрутства. Завдяки аукціонам на Prozorro.Sale з’явилося позитивний вплив на права кредиторів. З цього випливає, що в країні буде відновлюватися система кредитування.

Купівля та продаж майна через електронні торги мінімізує всі ризики. Це дає можливість кредиторам збувати майно в найкоротші терміни, а учасникам аукціонів купувати його за привабливими цінами. На продаж потрапляють тільки об’єкти у яких усе в порядку з документами, що забезпечує додатковий захист. При бажанні об’єкт можна оглянути.