Деревина в Україні не завжди продавалася відкрито та прозоро. Лише в 2020 році, коли система Прозорро.Продажі потрапила на ринок деревини, він позбувся багатьох корупційних схем, що існували на ньому майже завжди. В лютому минулого року в силу вступила Постанова №1178, що регламентувала використання відкритих онлайн аукціонів для реалізації лісоматеріалів.

Яка деревина продається та на яких умовах

Зараз в системі Прозорро.Продажі виставлені лоти, що складаються зі 150 або більше кубометрів лісу одного сорту. При цьому вартість таких лотів починається від 200 тисяч гривень. Це є законодавчим обмеженням, яке поки що досить важко обійти, але влада обіцяє переглянути ці обмеження та послабити їх.

Наразі через акредитовані електронні торгівельні майданчики можна придбати будь-які види деревини, а саме: дуб, бук, вільху, ялину, сосну, березу та інші. Є на продажі ліс-кругляк, пиломатеріали, дрова, тощо. Повний перелік того що продається на відкритих онлайн торгах, знаходиться тут https://megasale.com.ua/auktsion-z-prodazhu-neobroblenoyi-derevyny-u-kyyevi-na-prozorro-sale/.

Але чи всі лісові господарства повинні продавати деревину через відкриті аукціони? Держава зобов’язала реалізовувати лісоматеріали лише ті великі лісгоспи, які отримають прибуток від продажу деревини у розмірі 10 або більше мільйонів гривень. Такі лісові господарства повинні продавати 25% або більше деревини через систему відкритих онлайн торгів.

Що було раніше, і що є тепер

Раніше деревина продавалася на основі прямих домовленостей між постачальниками та покупцями. При цьому могли виникати змови, відповідно до яких деревина навмисно занижувалася в ціні, а посадовець за це отримував хабар. Держава втратила багато коштів із-за таких корупційних схем. Та на онлайн торгах ніхто не може домовитися між собою, так як тут осі учасники знеособлені. Їх дані залишаються невідомими, доки аукціон не завершиться. Саме цьому ніхто не може дати хабар чи отримати його.

Крім цього, за ходом торгів уважно стежать працівники електронного торгівельного майданчику, які при виявленні порушників відразу виключають їх із системи.

Зараз за допомогою відкритих онлайн аукціонів можна придбати будь-яку деревину по ринковій вартості без хабарництва та змов. Ціна на сировину буде встановлена самими учасниками торгів, тому вона буде справедливою та відповідатиме ринковій вартості.