Ринку енергетичних ресурсів властива тенденція до частих змін у цінах. Це приводило до частих змін у контрактах. А у наслідок великої кількості додаткових угод, ціни змінювались ще більше, з’являлися вразливості до корупційний схем та демпінгу.

Тому для вирішення цієї проблеми з ініціативи Міністерства економічного розвитку була створена комісія яка мала знайти спосіб регулювати зміни вартості на природний газ.

До комісії ввійшли представники Антимонопольного комітету України, НАК Нафтогазу, ПАТ Укргазовидобування, ДП Держзовнішінформу, ТПП України, ПАТ Укрпошти, та Київської школи економіки.

Після аналізу інформації щодо статистики змін вартості та укладення додаткових комісія розробила спеціальну формулу за допомогою якої можна розрахувати реалістичну вартість на природний газ. 

Формула буде визначати та регулювати ціноутворення з врахуванням курсу НБУ відносно гривні, ціни на європейських біржах. При розрахуванні вартості на природний газ  на українському ринку, враховуються котирування на Українській енергетичній біржі (ueex.com.ua). 

Українська енергетична біржа – це лідер серед українських бірж, якою користуються понад 900 українських так міжнародних компаній

Укргазовидобування, Укртранснафта, Центренерго, , Енергоатом, Укренерго, Нафтогаз та Нафтогаз Трейдинг, Duf energy, JKX Oil & Gasplc, Trailstone, Trafigura лише деякі приклади компаній, які вже оцінили переваги Української енергетичної біржі. УЕБ користається популярністю та займає лідируючу позицію через значну кількість переваг.

Метою створення Української енергетичної біржі була реформація українського ринку енергоресурсів у напрямку забезпечення прозорого та надійного механізму реалізації природного газу, формування справедливих та об’єктивних цін. Завданнями та цілями біржі є забезпеченням користувачів автоматизованою системою біржових торгів, які б дозволили брати участь у торгах не залишаючи власного офісу. Крім того біржа має досвідчених фахувців, які можуть допомогти з будь-якого питання, та надати якісну освідчу програму.

Формула розрахунку вартості.

Група фахівців запропонувала формулу для розрахунку вартості. Формула враховує різноманітні фактори, які можуть впливати на зміни у цінах. До них відносяться ціна у гривнях за тисячу кубічних метрів газу; попередня ціна за тисячу кубічних метрів; курс гривні відносно євро; біржові котирування.

Формула виглядає наступним чином:

CP = РСР × Кс ÷ Kb + (AvgNCG – NCG bas) × CV × Kc × 0,95 × 1,2 + (Avg UEEx – UEEx bas) × 0,05

Одна з додаткових функцій за задумом Міністерства є й те, що формула налагодить порядок змін у вартості, забезпечить проведення аукціонів за реальними ринковими цінами, захистити від демпінгу. 

Калькулятор вартості природного газу

Для спрощення роботи учасників, на УЕБ було створено калькулятор для розрахунку вартості. Калькулятор працює на основі міністерської формули і є електронною адаптацією. 

Для того щоб скористуватися цим інструментом необхідно зробити наступні дії:

  • Перейти за посиланням www.ueex.com.ua/rus/auctions/gas-cost-calculator/.
  • Вказати дату укладення контракту чи додаткової угоди.
  • Вказати ціна за одиницю товару.
  • Вказати дати очікуваних змін до договору.

Калькулятор розрахує вартість та покаже дійсну ціна на ресурс, згідно змінам на ринку. Робота такого інструменту є вигідною для усіх учасників торгів. 

Також рекомендується користатися калькулятором або формулою під час укладення договорів, та проводити усі майбутні зміни згідно з ними для отримання об’єктивних вартостей.